Zabawki dla dzieci - jak kupować, na co zwracać uwagę?

Zabawki dla dzieci - jak kupować, na co zwracać uwagę?

Zakup zabawek może być szczególnie stresujący, choć bowiem nie należy ignorować potrzeb zgłaszanych przez dziecko, warto też dołożyć starań, aby kierowały nami przede wszystkim dokładna obserwacja i rozsądek. Zasada ta sprawdza się zresztą również wówczas, gdy kupujemy produkty dla nas samych, nie da się więc kwestionować tego, że jest uniwersalna. Tak pośpiech, jak i emocje najczęściej nie są dobrymi doradcami, przed zakupem warto więc obejrzeć ze wszystkich stron wybrany przez nas produkt i przeczytać informacje na nim zawarte. Czasem może się okazać, że takie podejście ratuje dziecięce zdrowie.

Zabawki dla dzieci na polskim rynku

zabawki pluszoweInstytucje kontrolujące alarmują, że nawet jedna trzecia zabawek, z którymi mamy do czynienia na polskim rynku nie spełnia norm, choć oczywiście mamy do czynienia tak z mniejszymi, jak i większymi uchybieniami. Jedynie o dwóch na trzy zabawkach można mówić jako o rozwiązaniach bezpiecznych i dostosowanych do dziecięcych potrzeb. 

Raz na jakiś czas media informują nas zresztą o niebezpiecznych zabawkach, a ich wycofanie z rynku jest poprzedzone głośnym ostrzeżeniem. Niestety, bywa i tak, że mijają miesiące a nawet lata, zanim dany produkt zniknie z rynku. W takim przypadku zabawki jeszcze przez długi czas stanowią zagrożenie.

Made in China

Alarmująca jest również informacja o tym, że nawet 85 procent zabawek na rynku unijnym pochodzi z Chin. Oczywiście, zwykle kojarzymy je przede wszystkim z produktami niskiej jakości, choć w rzeczywistości w Chinach produkowane są także te zabawki, które mają licencje znanych zachodnich koncernów. Na szczęście, w tym ostatnim przypadku o obawach o bezpieczeństwo można mówić jako o całkowicie bezpodstawnych, bo mamy do czynienia z produktami wielokrotnie testowanymi.

Jakość a nie ilość

drewniane zabawki dla dzieciRodzice często nawet nie ukrywają tego, że dzieci mają zdecydowanie zbyt dużo zabawek. Już choćby dlatego warto posłuchać specjalistów proponujących, aby kupować mniej, a jednocześnie nie lekceważyć znaczenia, jakie ma wysoka jakość tego rodzaju produktów. Popularne są dziś więc zarówno zabawki drewniane, a więc ekologiczne oraz zabawki droższe, cena jest bowiem interpretowana jako gwarancja jakości.

Polichlorek winylu,ftalany,1-4 butanodiol - na te związki uważaj!

Tym, na co warto zwracać uwagę jest też materiał, z jakiego wykonany jest dany produkt. Tu szczególnie niebezpieczny jest polichlorek winylu i to nawet pomimo tego, że zabawki stają się dzięki niemu miłe w dotyku. Innym niebezpiecznym materiałem są ftalany, które potrafią wypłukiwać się z zabawek, a ich niebezpieczeństwo rośnie, gdy zostaną połknięte wraz ze śliną. Te ostatnie coraz częściej są też wiązane z nadpobudliwością u dzieci, ich agresywnością, a nawet zwiększonym ryzykiem zachorowania na astmę. Innym groźnym skutkiem ich stosowania może być niedorozwój narządów płciowych występujący u chłopców i przyspieszone dojrzewanie płciowe u dziewczynek. Bardzo niebezpiecznym związkiem jest też 1-4 butanodiol. On również aktywizuje się po połknięciu, a te nie musi być wcale aż tak nieprawdopodobne zwłaszcza, że związek ten pojawiał się w okrytych złą sławą „magicznych” koralikach, które zmieniały swój kolor pod wodą.

Producenci zabawek nie stronią też od metali ciężkich takich, jak arsen, ołów, chrom oraz rtęć. Te mogą prowadzić do zaburzeń rozrodczych i endokrynologicznych, a także do problemów z rozwojem i przyswajaniem wiedzy. W USA problem zbyt wysokiego poziomu ołowiu we krwi dotyczy dziś zresztą już ponad miliona dzieci.

Zabawki – dobierz do wieku dziecka

Aktualne promocje Carrefour gazetki promocyjne. Zobacz!

jak kupować zabawki​Gdy analizujemy informacje na temat grupy wiekowej, dla której przeznaczona jest konkretna zabawka, trudno nam nie oprzeć się wrażeniu, że nie są one ścisłe. Co innego pojawia się na opakowaniu, a jeszcze inna informacja gości na naklejce. Okazuje się przy tym, że nie jest to wcale jedyny problem, z którym należy się liczyć. Informacja o wieku dziecka powinna być postrzegana jedynie jako orientacyjna i jest przede wszystkim wskazówką, dzieci rozwijają się bowiem w różnym tempie, a tym samym maja też różne upodobania.

Adres i nazwa producenta/importera

Analizując opakowanie zabawki, która nas zainteresowała, powinniśmy też zwrócić uwagę na to, czy znajduje się na nim informacja o tym, kto odpowiada za jej produkcję. Idealna jest sytuacja, w której jest ona uzupełniona o numer na bezpłatną infolinię.

Zabawki dla dzieci – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Przed zakupem warto postawić sobie kilka pytań na temat zabawki:

1. Czy nie ma ona ostrych albo twardych krawędzi?

2. Czy po przejechaniu ręką po pluszaku na dłoni nie pozostają nam kłaczki?

3. Czy zabawka jest łatwa w czyszczeniu?

4. Czy nie ma na niej elementów, które mogłyby się łatwo oderwać?

5. Czy sznurek nie jest za długi?

6. Czy zabawka nie jest za głośna?

7. Czy na kartonie znajdują się niezbędne ostrzeżenia oraz instrukcja obsługi?

8. Czy mamy do czynienia z jasnymi oznaczeniami mówiącymi o tym, w jakim wieku powinny być dzieci sięgające po taką zabawkę?

9. Czy mamy do czynienia z oznaczeniami zgodności z odpowiednimi dyrektywami unijnymi?

Każdą zabawkę warto też powąchać. Jej ostry zapach powinien skłonić nas do tego, aby zrezygnować z zakupu.

Gazetki reklamowe, promocje, tajniki wyprzedaży - z nami świat dyskontów, super- i hipermarketów nie będzie już miał przed Tobą tajemnic!

Daj się porwać zakupowemu szaleństwu, ale nie strać przy tym głowy - kontroluj oferty, sprawdzaj promocje, porównuj ceny.

Polomarket

Racjonalne zakupy i świadomy konsument to nasza recepta na udane zakupowe szaleństwo.

kontakt@zakupowyszal.pl