Nowy trend – zakupowy szał w stylu eko
Ostatnio bardzo popularne jest życie w zgodzie z naturą – kupowanie i spożywanie towarów z ekologicznych upraw, czy też wyprodukowanych bez zgubnego wpływu na środowisko naturalne. Nowy trend jest oczywistą konsekwencją bardziej świadomego, nowoczesnego stylu życia – mamy do wyboru więcej produktów niż nasi dziadkowie, a w portfelu zwykle więcej pieniędzy. Chcemy ustrzec się przed zgubnym wpływem szkodliwych składników chemicznych, przetworzonej żywności i wszelkich ulepszaczy, jakie są dodawane do większości współczesnych rzeczy. Chcemy też ustrzec naszą planetę przed kolejnymi zanieczyszczeniami, więc coraz bardziej świadomie wybieramy nawet takie towary jak ubrania, albo rezygnujemy z dezodorantów w sprayu.
Produkty eko mają jednak to do siebie, że nie wszystkie są w równym stopniu ekologiczne! Producenci zrozumieli, jak wielką korzyść może im przynieść sam napis „eko” na opakowaniu, więc czasami umieszczają go na produktach, które po głębszej analizie wcale nie powinny uchodzić za ekologiczne… Co zrobić, by nie dać się złapać na podobne sztuczki? I co mogą nam powiedzieć oznaczenia na produktach?
Czy znasz ten znak?
Niestety, wciąż zbyt mała ilość konsumentów zwraca uwagę na oznaczenia umieszczone na opakowaniach – w dodatku większości i tak niewiele by one powiedziały, ponieważ nie umieją ich rozpoznawać. Okazuje się, że w naszym kraju jedynie 6% wszystkich konsumentów zwraca uwagę na opakowania – nic zatem dziwnego, że często kupujemy towary o średniej jakości. Większość z nas rozpoznaje znak „Nadaje się do recyklingu”, ale już z innymi jest o wiele gorzej.
Lokalne zakupy
Ekolodzy zaznaczają, że korzystne dla środowiska jest nie tylko wybieranie produktów ekologicznych, ale także i tych, które wyprodukowane zostały niedaleko naszego miejsca zamieszkania. Dzięki temu transport tych produktów nie był daleki, co w dalszej konsekwencji (jeśli wszyscy zaczęliby działać w ten sposób) sprawiłby, że mniej towarów byłoby importowanych, a więc mniejsze byłoby zużycie paliwa itd. Rzecz jasna, nie wszystko da się produkować w kraju, w dodatku blisko nas. Tropikalnych owoców nie zasadzimy przecież w polskim sadzie! Ale już pewne ograniczenie może być bardzo zyskowne. Na szczęście, jak pokazują badania, Polacy są tego coraz bardziej świadomi i coraz chętniej wybierają produkty polskie.
Opakowanie ma znaczenie
Co z tego że żywność jest ekologiczna, jeśli opakowanie, w którym trafia do sklepu wcale ekologiczne nie jest? To jawne oszustwo, któremu mogą przeciwdziałać konsumenci – świadomie kupując towary w ekologicznych opakowaniach, zmuszamy producentów do produkowania głównie takich. W ten sposób – krok za krokiem – przyczyniamy się do zmian, które w pewnym momencie staną się naprawdę odczuwalne i które wpłyną na dobro naszej planety. Jeśli do wyboru mamy ten sam produkt w opakowaniu szklanym lub plastikowym, wybierzmy to pierwsze. Może zostać wykorzystane wielokrotnie w domu, a poza tym o wiele łatwiej jest je przetworzyć, by mogło ponownie trafić do sklepu.
Przygotuj się do zakupów - Lidl okazyjne ceny ! zobacz
Niech każdy rozliczy się w swoim sumieniu z używania foliowych reklamówek. Mimo wszystko, mało kto nosi ze sobą na zakupy torby wielokrotnego użytku. Większość z nas, nawet jeśli zabiera ze sobą siatki, sięga po te foliowe, a kiedy się naderwą lub zniszczą, wyrzuca je do kosza. To z pewnością nie jest ekologiczne! Często też bierzemy ze sobą jedynie jedną siatkę, gdy później kupujemy znacznie więcej rzeczy i musimy dokupić kolejną. Aby ekologicznie kupować, nie tylko sięgajmy po ekologiczne produkty, ale zacznijmy od ekologicznych toreb! Nawet te foliowe, ale uznawane za biodegradowalne nie są przyjazne dla środowiska – udowodniono, że po rozpadnięciu przenikają do gleby i wody, a zatem nie są obojętne. Najlepiej nosić ze sobą torbę materiałową – tworzone są teraz w tak przeróżnych wzorach, wielkościach i kolorach, że wręcz można to uznać za świetny dodatek!
Oznaczenia ekologiczne na opakowaniach – przewodnik
Istnieje wiele znaków, które umieszczane są na produktach i wskazują na pewne ich ekologiczne cechy. Mało osób je zna i umie rozpoznawać, a warto. Oto kilka z nich:
1. Znak ekologiczny Eko – znak wskazujący, że dany produkt (polski lub zagraniczny) nie powoduje negatywnych skutków dla środowiska.
2. Nadaje się do recyklingu – tego znaku chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać. Opakowanie produktu może zostać przetworzone i powtórnie wykorzystane.
3. Energy Star – przyznawany między innymi sprzętom AGD, które są energooszczędne.
4. Bezpieczny dla warstwy ozonu – znak może być umieszczony w formie napisu „Ozon Friendly” lub „CFC Free”, a oznacza, że dany produkt nie zawiera szkodliwych związków, które mogłyby wpłynąć na dodatkowe zniszczenie bariery ochronnej w ozonowej warstwie, chroniącej naszą planetę przed promieniowaniem kosmicznym.
5. Produkcja ekologiczna UE – oznacza, że produkt spełnia wszystkie wymagania dotyczące żywności ekologicznej.
6. Fairtrade – znak wskazuje, że dany produkt spełnia obowiązujące standardy społeczne, ekonomiczne i środowiskowe.
7. FSC – Forest Stewardship Council, umieszczany na drewnianych przedmiotach świadczy o ich pozyskaniu przy poszanowaniu przyrody.
8. MSC - Marine Stewardship Council, wskazuje że kupowana przez nas ryba nie jest gatunkiem zagrożonym.