Pieluchy jednorazowe - jak na nich zaoszczędzić?
Opakowania – im większe, tym lepiej
Chcąc zaoszczędzić na pieluchach warto kupować jak największe opakowania, nie mówimy bowiem o produkcie, który musi być stałym elementem przygotowywanej przez nas listy zakupowej. Jeśli więc mamy miejsce na ich przechowywanie, większe opakowania okazują się rozwiązaniami korzystnymi finansowo.
Cena jednostkowa
Bez względu na to, na jakiej wielkości opakowanie się zdecydowałyśmy, nie możemy zapomnieć o znaczeniu, jakie ma sprawdzanie ceny jednostkowej. I w tym przypadku większe opakowanie może, ale wcale nie musi oznaczać cenowych oszczędności.
Porównuj oferty
Kupując pieluchy nie należy ograniczać się jedynie do tego, co ma nam do zaoferowania jeden sklep. Jest to niewskazane również dlatego, że samo porównanie ofert nie powinno nam dziś zająć więcej niż kilkunastu minut. Duże sklepy już od jakiegoś czasu prowadzą sprzedaż za pośrednictwem sieci, mniejsze zaś regularnie wypuszczają gazetki reklamowe. Często pomocne okazują się również klasyczne porównywarki cen oraz portal aukcyjny Allegro.
Pampers – i inne marki
Przy zakupie pieluch wcale nie trzeba ograniczać się do topowych marek. Niektóre drogerie i dyskonty są nas w stanie zaopatrzyć w rozwiązania o zbliżonej jakości, w przypadku których mamy jednak pewność, że nie zubożą aż tak bardzo naszego portfela. Możemy zawsze znaleźć tańsze zamienniki popularnych Pampersów. W sklepach sieci Biedronka są pieluchy marki Dada, które cieszą się popularnością wśród mam. Pieluchy są wykonane z wysokojakościowego materiału, co sprawia, że dziecko czuje się komfortowo. Pieluchy marki Dada są dobrym zamienników Pampersów i innych drogich marek.
Dobierz rozmiar
Nie powinniśmy zapominać też o tym, że choć waga dziecka ma duże znaczenie, nie jest to wcale jedyne kryterium, jakie należy brać pod uwagę wybierając pieluchę. Duże znaczenie ma również to, jak dana pielucha leży na dziecku i czy nie jest zbyt luźna albo przesadnie ciasna. Wyższy rozmiar to wyższa cena, a przecież niekiedy mniejsze pieluchy nadal mogą się sprawdzać.
Pieluchy wielorazowe
Niekiedy okazuje się, że niesłusznie odwracamy się od pieluch wielorazowych charakteryzujących się relatywnie niski kosztem jednostkowym nawet, jeśli doliczy się do niego koszty prania.
A może bez pieluch?
Jednym z ciekawszych trendów, które już jakiś czas temu pojawiły się również w Polsce jest wychowanie bezpieluchowe. Trend ten zakłada, że maluch powinien być wychowywany zgodnie z naturą, a tym samym – bez pieluch. Metoda ta była stosowana jeszcze zanim stworzono pieluchy, choć i dziś cieszy się popularnością między innymi w Indiach, Chinach oraz części państw Ameryki Południowej. Oczywiście, dziecko zawsze powinno znajdować się pod kontrolą opiekuna, który zna jego zachowanie. Okazuje się, że już sama mimika dziecka może informować nas o tym, jakie procesy fizjologiczne zaraz nastąpią. Zaletą metody bezpieluchowej są znaczące oszczędności oraz brak zanieczyszczenia środowiska. Niestety, jest to również metoda, która ma sens jedynie wówczas, gdy dziecko jest nieustannie obserwowane, w innym wypadku bowiem należy liczyć się z niekontrolowanym zanieczyszczeniem dywanu albo kanapy, a to znacząco zwiększa koszty wspomnianej metody.
Nocnik – jak najwcześniej
Nie warto zwlekać z wprowadzaniem nocnika, warto więc zastanowić się nad tym już wówczas, gdy maluch kończy dwa lata. Zdaniem pediatrów to właśnie pomiędzy 24 i 36 miesiącem jego życia powinno nastąpić ostateczne pożegnanie pieluch i przesiadka do nocnika. Im szybciej będzie to miało miejsce, z tym większymi oszczędnościami będzie można się liczyć. Oczywiście, na dziecko nie należy też przesadnie naciskać w tym temacie. To jego psychika w połączeniu z układem fizjologicznym zdecydują o tym, kiedy będzie ono gotowe na dokonanie tak istotnej zmiany.
Kupuj większe ilości na promocji
Jeśli ceny pieluch są niskie, warto zastanowić się nad ich magazynowaniem. W tym przypadku kupowanie na zapas to bardzo dobry pomysł, nie warto więc czekać na moment, w którym skończy się opakowanie pieluch, którymi aktualnie dysponujemy. W takim przypadku będzie nam zależało przede wszystkim na tym, aby kupić cokolwiek, a konsekwencje takiego podejścia będą łatwe do przewidzenia, zdecydujemy się bowiem na zakup, za który z pewnością przepłacimy.
Pieluchy z drugiej ręki
Oczywiście nie chodzi o kupowanie pieluch zużytych! Często okazuje się, że kupowanie ich z drugiej ręki może być wyjątkowo opłacalne. Najczęściej chodzi tu o oferty od rodziców, których dzieci już pieluch nie potrzebują, a zostało im całkiem sporo w zamkniętych jeszcze lub tylko napoczętych opakowaniach Jeśli więc mieszkamy w większym mieście, powinniśmy zapoznać się z ogłoszeniami lokalnymi, oryginalne opakowania potrafią być bowiem nawet o trzydzieści procent tańsze. Oczywiście, zakup jest opłacalny jedynie wówczas, gdy sprzedawca mieszka w naszej okolicy.
Pieluchy – zawsze trafiony prezent!
Jeśli nasi znajomi nie mają pojęcia, jaki prezent kupić maluchowi, dobrym pomysłem może się okazać zaproponowanie im pieluch. Oczywiście, nie jest to upominek szczególnie efektowny, nie można jednak nie docenić tego, jak bardzo jest przydatny.
Przemyślane zakupy to zawsze dobry pomysł, przekładają się bowiem na duże i całkiem realne pieniądze. Nawet, jeśli nasze dziecko zrezygnuje z pieluch bardzo szybko, przez co najmniej dwa lata będzie to zakup obowiązkowy, który jest w stanie uszczuplić nasze portfele nawet o kilka tysięcy złotych. Jeśli więc różnica w cenach będzie wynosił choćby 10 procent, można liczyć na naprawdę spektakularne oszczędności. Nie będą to przy tym pieniądze zmarnowane, zawsze można je będzie bowiem przeznaczyć na inne dziecięce wydatki.